רבי רפאל ברוך טולדנו

רבי רפאל ברוך טולדנו

רבי רפאל ברוך טולדנו היה רבה של העיר מקנס שבמרוקו. ומחבר "קיצור שולחן ערוך" לפי מנהגי הספרדים, תלמיד חכם עצום, וצדיק מופלג, נולד במקנס שבמרוקו למשפחת טולדנו, משפחת רבנים ותיקה ממגורשי ספרד, שמקורה בטולדו, רבו המובהק היה רבי חיים בירדוגו ובנוסף למד מוסר אצל רבי חיים משאש.

כבר בהיותו כבן שמונה עשרה התמנה לדיין בבית הדין במקנס, ובגיל 27, לאחר פטירת אביו, נתמנה לאב בית הדין ולרבה הראשי של העיר, הרב טולדנו הקים מספר מוסדות בעירו, "ביקור חולים" – אשר הגיש סיוע רפואי חינם; "דובב שפתי ישנים" היה זה בית דפוס שבו הוציא לאור ספרים של חכמי מרוקו; "שובו בנים" – תנועה להחזרה בתשובה; "מלביש ערומים" – מוסד להלבשת עניים ולנזקקים; ו"מוהר הבתולות" – ששימש כסיוע לחתנים ולכלות, בנוסף, הקים ישיבה לבני הכפרים והעיירות הסמוכות, רבי רפאל ברוך נהג להגיע אף לכפרים מרחוקים בכדי לאסוף תלמידים לישיבה זו, ואף דאג מאוד לכל מחסורם של התלמידים, לביגוד ולמזון לטיפולים רפואיים ולשאר צרכים.

במסגרת תפקידיו, קיבל ממלך מרוקו חסן השני את עיטור הגבוה "וויסאם עלאוית", ומהממשלה הצרפתית הוענק לו עיטור לגיון הכבוד.

מדי יום ביומו, היה מוסר שיעורי תורה בבית מדרשו לפני כ-150 משתתפים, ובימי שישי היה מחלק בעצמו כספים לעניים, אשר היה גובה מתושבי העיר, ובנוסף היה מזרז את הסוחרים לסגור את חנויותיהם מוקדם בערב השבת.

בשנת תשכ"ג (1963) עלה הרב טולדנו לארץ ישראל, והתיישב בעיר בני ברק, תחילה בשכונת זיכרון מאיר ובסוף ימיו בשכונת רמת אהרון, בהיותו בארץ הקודש, היה דורש דרשות התעוררות וחיזוק בקרב עולים ממרוקו המצויים בישראל, והשפיע עליהם לשלוח את בניהם לישיבות קדושות.

נפטר בי"ח בחשוון תשל"א ונקבר בבית הקברות של נציבי ישיבת פוניבז' בבני ברק.

תיאור

פרטים

שתף סיפור

הנצחה יומית

הדליקו נר ליקיריכם וזכו בזיכרון עולם

דילוג לתוכן