הרב יוסף יוזל הורביץ ה'תר"י

9/12/1919 - יז כסלו התרפ

הרב יוסף יוזל הורביץ ה'תר"י

תאריך פטירה

9/12/1919 - יז כסלו התרפ

אודות

רבי יוסף יוזל הורוביץ, מגדולי תנועת המוסר, תלמידו של רבי ישראל מסלנט ומייסד ישיבת נוברדהוק, ידוע יותר בכינוי "הסבא מנובהרדוק".
רבי יוסף יוזל נולד בעיר פלונגיאן שבליטא. כבר בנערותו התבלט בכשרונתיו המיוחדים. בגיל 18 נישא, בין האירוסין לחתונה נפטר חמיו ור' יוסף יוזל נאלץ לקחת את עול פרנסת המשפחה עליו. כחלק מנסיעות מסחרו היה נוסע לעיר קליפדה, עיר הנמל של ליטא, שם פגש את ר' ישראל מסלנט הידוע כר' ישראל סלנטר מייסד תנועת המוסר. רבי יוסף יוזל עזב את כל עיסוקיו והתמסר ללימוד המוסר בהדרכת רבו החדש ר' ישראל סלנטר.
במשך כשנתיים הסתגר בבית בעיירה סלבודקה כאשר אין אפשרות לאיש להכנס אליו. בסוף תקופה זו החל להיפגש עם "הסבא מקלם" רבי שמחה זיסל זיו, הם דנו רבות בענייני מוסר ולימוד כאשר הם חלוקים בנושאים מסוימים, לאחר תקופה הצליח הסבא מקלם לשכנע את ר' יוסף יוזל שאין נכון להסתגר לבדו בביתו אלא צריך לצאת ולהשפיע על העולם. בעקבות כך יצא ר' יוסף יוזל למסע בקהילות היהודיות והקים בתי מדרשות ללימוד גמרא משולב עם לימוד המוסר לפי שיטתו.
בשנת 1896 פתח את ישיבת נוברדהוק שהתוותה על פי דרכו החינוכית של ר' יוסף יוזל. בשיאה מנתה הישיבה כ – 4,000 תלמידים.
במהלך מלחמת העולם הראשונה נדד עם ישיבתו לאיזורים הרחוקים מהקרבות, בשנת 1919 עבר לקייב לחזק את הפליטים שם, התנאים ההייגינים בקייב היו ירודים ורבים נספו במגיפות ובחלאים שונים, רבי יוסף עשה ככל שביכולתו לעזור אך בסופו של דבר נדבק בעצמו במחלה ונפטר.
העמיד תלמידים רבים, ראשי ישיבות ובעלי מוסר גדולים. ספרו הידוע הוא ספר "מדרגת האדם" בענייני מוסר.
נפטר בי"ז כסלו ה'תר"פ (1919), קברו נמצא בהר המנוחות בירושלים.

סיפורים אישיים

שום דבר לא נמצא

תיאור

פרטים

שתף סיפור

עוד מונצחים

רשימה

הנצחה יומית

הדליקו נר ליקיריכם וזכו בזיכרון עולם

דילוג לתוכן