הרב דוד אבוחצירא

ו׳ בתמוז תשפ״ב (5 ביולי 2022)

הרב דוד אבוחצירא

ו׳ בתמוז תשפ״ב (5 ביולי 2022)

י"ד כסלו – הרב דוד אבוחצירא הי"ד תרכ"ו – י"ד בכסלו תר"פ  1866-1919

הקדוש רבי דוד אבוחצירא, היה ממנהיגי הקהילה היהודית בעיר תאפילאלת שבמרוקו, היה צדיק וסגפן ותלמיד-חכם, חיבר ספרים חשובים, נולד כבנו הבכור של רבי מסעוד אבוחצירא בעיר תאפילאלת, ובעת הנהגתו של סבו הרב יעקב אבוחצירא. למד תורה מסבו וכן מדודו רבי יצחק, ונודע כעילוי מופלג, לאחר פטירת סבו, קיבל אביו את הרבנות, ובאותן השנים עסק רבי דוד לבדו בתורה, נהג במנהגי פרישות, והתרחק מעניינים ציבוריים.

בשנת תרס"ח (1908) נפטר אביו ר' מסעוד, ובגיל 42 קיבל על עצמו רבי דוד את הנהגת הקהילה, אולם לאחר פחות משנה החליט לחזור לבדידותו, ולחלק את סמכויותיו לקרובי משפחתו.

בשנת תרס"ט (1909), ועד סוף שנת תרע"ד (1914), הסתגר רבי דוד עם חמיו הרב אליהו ועם הרב משה תורג'מן בעליית הגג של ביתו, ושם עשו יחד תעניות וסיגופים, ולמדו את תורת הנגלה ואת תורת הקבלה, מתוך קדושה וטהרה.

רבי דוד, סבל מהרבה צרות בחייו וקיבלם באהבה גמורה, הוא נישא והתאלמן פעמיים, נולדו לו שמונה בנים ובת אחת, ולמעט בנו הצעיר, הוא שיכל את כל בניו בחייו, ועל אף שסבל ממחלות וממכאובים רבים, היה ידוע כאדם שמח, ומחזק אחרים.

בשנת תר"פ (1919), שליט מרוקו מולאי מוחמד בן קאסם גזר להרוג את כל היהודים הדרים במחוז תאפיללת, בטענה שהם מורדים בשלטונו, ובכדי להגביר את החרדה בקרב יהודי תאפיללת, מולאי מוחמד החליט שלא לפרסם את תאריך ביצוע הגזירה.

בשבת י"ד כסלו תר"פ (1919), לבש רבי דוד בגדים שחורים, במקום בגדי השבת הלבנים שאותם נהג ללבוש, ואכן בצהרי השבת, החל מולאי מוחמד לרכז את יהודי האזור, על מנת להוציאם להורג, רבי דוד החל לעודד את  בני הקהילה, והודיע להם כי התפלל לקדוש ברוך-הוא שבמקום שיהרגו את כל אנשי הקהילה, לקח על-עצמו שימות תחתם רק הוא עצמו. לאחר שהתקבצו כל היהודים אל הכיכר המרכזית, שכנעו את מולאי מוחמד יועציו, שעדיף לו להרוג רק את רבם של היהודים, מאחר ואם ימותו כולם, הוא לא יוכל לגבות מהם מיסים ותשלומים לאוצר שלטונו.

מולאי מוחמד ציווה לקחת את רבי דוד ועוד שניים מעשירי העיר, ולהציב את גופם מול לוע של תותח ולירות ממנו, לאחר מותו של רבי דוד הי"ד גזר מולאי מוחמד כי אסור להתאבל על מותו, ומי שיימצא מתאבל יוצא גם כן להורג.

מספר ימים אחר הירצחו, הועברה גופתו אל ראשי הקהילה, ומפחד  השלטונות קברוהו בלוויה צנועה.

תיאור

פרטים

שתף סיפור

עוד מונצחים

רשימה

הנצחה יומית

הדליקו נר ליקיריכם וזכו בזיכרון עולם

דילוג לתוכן